СДСМ: Христијан Мицкоски треба да ја прекине блокадата на Скопје

Од:

Христијан Мицкоски треба да ја прекине блокадата на Скопје. Неговите директори од ВМРО-ДПМНЕ, членови на Управни одбори во ЈСП и во другите јавни претпријатија, мнозинството во Советот, сите од ВМРO-ДПМНЕ да седнат и да најдат решение на проблемот. Изживувањето врз граѓаните мора да запре, се вели во денешната реакција од СДСМ.

„Мицкоски и неговата политичка режија работниците не може да стигнат на време на работа, учениците на училиште, студентите на факултет, на лекар не може да се отиде, не може да помине брза помош, ниту пожарна. Граѓаните трпат штета од кавгите за тендери меѓу Мицкоски и Арсовска и неспособноста на ВМРО-ДПМНЕ да управува со главниот град.

Недозволиво е скопјани да трпат штета заради нивните бизнис и партиски интереси. СДСМ во име на граѓаните бара веднаш и без одлагање Христијан Мицкоски да издаде партиска директива до неговите Данела Арсовска, Трајко Славески, директорите и раководителите на Јавните претпријатија на град Скопје и до неговиот поддржувач Ленин Јовановски, веднаш да ги тргант блокадите, веднаш да го ослободат градот Скопје и да ги ослободат скопјани да можат слободно и безбедно да се движат во нивниот главен град.

Доста беа блокади во Собранието, доста беа блокади во државата, доста беа блокади на евроинтеграциските процеси.Граѓаните и СДСМ бараат веднаш да прекине и блокадата на главниот град“, велат од партијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Николовски: Нема рестрикции има извоз на струја, Мицкоски може да учи

Ана Ололовска

СДСМ: Милитаристичките изјави на Мицкоски покажуваат дека е заложник на Апасиев

Ана Ололовска

СДСМ: Ковачевски успешно се справи во енергетската криза, извезуваме струја во јануари

Ана Ололовска

СДСМ: Не смее да има никаква амнестија за 27 април

Николова: Новите инвестиции и работни места доказ за успешните политики на СДСМ

СДСМ: Апасиев во параноја, а неговиот заложник Мицкоски во депресија