СДСМ: Дополнителни 1.100 стечајци ќе добиваат месечен надомест од над 9.200 денари

Од:

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ во континуитет покажува што значи вистинска грижа за граѓаните.Помош и поддршка за ранливите категории останува наш врвен приоритет од кој не отстапуваме велат во соопштение од СДСМ.

– За таа цел, парламентарното мнозинство предводено од СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на Законот за стечајци. Дополнителни 1.100 стечајни работници ќе добиваат месечен надомест од 9.242 денари месечно, до пензионирање или вработување со овие измени. На овој начин реализираме уште едно предизборно ветување и исправаме децениска неправда кон овие наши сограѓани. Досега, го решивме статусот на околу 13.000 стечајни работници кои не по своја вина останале без работа и без регулиран статус, се вели во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Барањето на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски за предвремени избори во време на енергетска криза е на штета на интересите на граѓаните и економијата

Ана Ололовска

СДСМ: Со конструкции за ЈП Градски Паркинг не може да се сокрие неспособноста на Арсовска, таа не знае да менаџира со парите на граѓаните

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ измислува конструкции за ЈП Градски паркинг за да ја сокрие неспособноста на Арсовска

А1он

Арсовска доделува 80.000 евра за Градски паркинг, а ја намалува цената на паркингот во Скопје

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Стојкоски се жали дека Општина Ѓорче Петров нема пари, а троши 6.000 евра за чоколади и сокови

Каевски: Владата предводена од СДСМ ја решава енергетската криза и го штити стандардот на граѓаните