СДСМ: Дезинформациите на ВМРО-ДПМНЕ повторно се демантирани, токму оваа партија се обидуваше да ја опструира акцијата „Двојник“

Од:

„ВМРО-ДПМНЕ, како потврден креатор на лажни вести уште еднаш, по којзнае кој пат е демантирано. Дезинформациите пласирани од Белата плата дека на лице кое правело заговор за атентат врз српскиот претседател му бил издаден македонски пасош се демантирани од Министерството за внатрешни работи“, реагира СДСМ на соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Ако ВМРО-ДПМНЕ има информции дека конкретното лице има македонска патна исправа со друго име, нека ја сподели со инситуциите, но поважно ќе биде да соопшти од каде таа партија има информации кои ги немаат ниту Интерпол ниту Европол

ВМРО-ДПМНЕ во текот на полициската акција „Двојник“ правеше неуспешни обиди да ја саботира, пласирајќи информации, додека акцијата беше во тек.

Свесно со лаги и манипулации ја загрозуваа истрагата. Но не успеаја.

Случајот „двојник“ е расчистен и за тоа веќе се изречени и судски пресуди, а сите патни исправи поврзани со оваа истрага се поништени во управна постапка и истите не се валидни односно не можат да се користат“, се додава во реакцијата на СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Георгиевски: Националниот план за храна дава резултати, силно го помагаме производството на стратешки култури

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Каевски: Ребалансот на Буџетот обезбедува заштеди од 200 милиони евра и повисоки плати и пензии

Ана Ололовска

СДСМ: Обезбедуваме поголеми плати и пензии со ребалансот на Буџетот и заштеда на 200 милиони евра

Ана Ололовска

СДСМ: Арсовска и Мицкоски молчат за Груевски, кој друг му реферира од градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

СДСМ: Данела Арсовска е иста како Мицкоски, молчи за Груевски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Устамитова: За пет години изградивме 69 градинки, платите во детската заштита растат постојано

Ана Ололовска