СДСМ: Деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски и неговиот шеф Груевски ќе бидат поразени, пописот ќе се одржи оваа пролет

Од:

„Република Северна Македонија не е држава на проценти како што тврди ВМРО-ДПМНЕ, туку држава на еднакви, рамноправни граѓани.

Пописот на населението, што ќе се одржи напролет е клучна статистичка операција, со која, по речиси две децении во државата, ќе се приберат релевантни податоци за планирање натамошен социо-економски развој.

Јавноста е сведок дека како и секогаш кога се случуваат клучни работи во државата ВМРО-ДПМНЕ е против напредокот на оваа земја, а сега тоа го потврдува со обидите да го политизира пописот, за своите партиски агенди.

Најавите за собирање потписи против пописот покажуваат неискрен однос на ВМРО-ДПМНЕ кон граѓаните, бидејќи само со потписи не се става законот надвор од сила, туку треба нов закон. А нов предлог закон може да поднесе секој пратеник во собранието, вклучувајќи ги и тие од ВМРО-ДПМНЕ“, велат СДСМ.

„Од друга страна со повиците за бојкотирање на пописот, опозицијата ги поттикнува граѓаните на прекршување на законите.

ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски и неговиот шеф Груевски не сакаат ова земја да успее, а колку се способни да организираат попис, покажаа во 2011 година со неуспешниот обид за попис.

Нивните деструктивни политики уште еднаш ќе бидат поразени.

Оваа пролет по цели 19 години Северна Македонија ќе спроведе попис по сите меѓународни стандарди и по критериумите на Евростат, бидејќи тоа е во интерес на граѓаните и на државата“, соопштува СДСМ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Талески: Акцискиот план за борба против корупција е силен системски чекор во обезбедување ред, правда и дисциплина

Ана Ололовска

СДСМ: Потрчкото Мицкоски не успеа да ги одбрани криминалите на Мијалков

Ана Ололовска

СДСМ: Со петтиот пакет мерки помагаме на занаетчиите и самостојните вршители на дејност

Ана Ололовска

СДСМ: Наместо да конструира непостоечки случаи, осудуваниот Милошоски да се подготви за својата одбрана за процесите што се водат против него

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Маркоска: Петтиот пакет мерки обезбедува поддршка за занаетчиите и самостојните вршители на дејност, грижата за сите продолжува

Ана Ололовска

СДСМ ќе го смени името, но ќе остане СДСМ

Искра Манојлоска