СДСМ: Целиот демократски свет го поздрави усвојувањето на уставните измени

Од:

„Со усвојувањето на уставните измени имплементиран е Договорот од Преспа со јшто се отвораат перспективите кон светла македонска иднина во ЕУ и НАТО.

Целиот демократски свет, Европската унија, САД, НАТО, Германија, Велика Британија, Европската комисија, Австрија и други го поздравија усвојувањето на измените на Уставот, честитаа на историската одговорност на пратениците и граѓаните и ја потенцираа нивната натамошна поддршка во процесот на интеграција во двата најмоќни сојузи во светот.

Сами, без поддршка од граѓаните и целосно изолирани остана раководството на ВМРО-ДПМНЕ, Јанко Бачев и неговиот портпарол Христијан Мицкоски.

Дебакл за маргинална група верна на кукавицата Никола Груевски, осамена во поразените политики на деструкција и изолација.

На страна на граѓаните, напредокот и иднината е целиот демкократски свет, прогресивните демократски сили во државата.

Македонското едно општество се издигна над политките на изолација и поделби, идентитетот е загарантиран, а македонската иднина во ЕУ и НАТО е обезбедена“ се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

Митрески: Пратениците на СДСМ донесоа храбри, историски одлуки во интерес на државата

(ВИДЕО) Шахпаска: Со разрешувањето на Мизрахи, Собранието го одбрани Уставот и интересите на граѓаните

Драган Поповски

(ВИДЕО) Тунџев: Ги намаливме цените на услугите во Агенцијата за катастар на недвижности до 50 отсто,

(ВИДЕО) Колемишевски: Наша цел е минимална плата од 18.000 денари до крајот на новиот мандат

Заштитен е Уставот, интересите на граѓаните и европската перспектива на државата

Спасовски: Ако побаравте преодна влада за да правите хаос, ниту смее, ниту треба да ви се дозволи тоа

Драган Поповски