СДСМ: Аферата со незаконските 400.000 евра за кампањата на Сиљановска мора да се расчисти

Од:

Што финансирале фирми на Орце Камчев, осомничен во неколку предмети на СЈО за кампањата на ВМРО ДПМНЕ и Сиљановска?, прашуваат од СДСМ преку соопштение.

„Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ?

И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата.

Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи 400.000 евра за кампањата на Гордана Сиљановска.

Тоа е класично кршење на член 71 од Изборниот законик каде е наведено дека сите трошоци за кампањата исклучиво треба се покријат од средствата на таа сметка.“, се наведува во соопштението на партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ прави се да го загрози членството во НАТО

Ана Ололовска

СДСМ: Реализираме низа мерки и политики за подобар животен стандард на младите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Локвенец: Со блокирањето на законот за одбрана, ВМРО ДПМНЕ го кочи членството во НАТО

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Петров: Креираме политики за младите да успеат во татковината

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев во Чегране: Правиот пат ќе не однесе во Европа, а Европа ќе ни ја донесе дома

Ана Ололовска

СДСМ: Опозицијата ги блокира предлог законските решенија за отпис на камати и репрограмирање на долгови

Ана Ололовска