СДСМ: Аферата со незаконските 400.000 евра за кампањата на Сиљановска мора да се расчисти

Од:

Што финансирале фирми на Орце Камчев, осомничен во неколку предмети на СЈО за кампањата на ВМРО ДПМНЕ и Сиљановска?, прашуваат од СДСМ преку соопштение.

„Дали има врска со рекет во самата ВМРО ДПМНЕ?

И покрај молкот во ВМРО-ДПМНЕ, овие одговори треба да ги даде истрагата.

Фактите се јасни, ВМРО-ДПМНЕ должи 400.000 евра за кампањата на Гордана Сиљановска.

Тоа е класично кршење на член 71 од Изборниот законик каде е наведено дека сите трошоци за кампањата исклучиво треба се покријат од средствата на таа сметка.“, се наведува во соопштението на партијата.

Би можело да ве интересира

СДСМ го извести Пендаровски дека мандатар на новата Влада е Зоран Заев

А1он

Груби: Нема договор за коалицирање со СДСМ, разговорите течат

СДСМ: Водиме сериозни преговори за стабилно мнозинство, Заев ќе биде новиот мандатар

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да каже дали има парламентарно мнозинство

А1он

Ахмети по средбата со Заев: колку што сме блиску, толку сме и далеку од договор

Кристијан Ландов

Нема договор Заев-Ахмети: има напредок во ставовите меѓу двете партии

Кристијан Ландов