Санкционирани 54 возачи под дејство на алкохол на територија на СВР Битола

Од:

Во текот на изминатата вечер (10/11.12.2022) во периодот од 22 до 4 часот на територија на СВР Битола спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возило под дејство на алкохол. При контролата санкционирани се 54 возачи.

Од нив 45 на територија на Прилеп, 6 во Битола,2 Ресен и еден возач во Демир Хисар.

За време на контролата биле санкционирани и 54 други прекршоци.

Акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Би можело да ве интересира

Ноќеска во Штип се казнети 19 пијани возачи

Ноќеска МВР откри 178 пијани возачи

204 сообраќајни прекршоци во Скопје, 51 за брзо возење

211 сообраќајни прекршоци во Скопје

99 санкционирани возачи во Скопје, 28 под дејство на алкохол

12 санкции за возење под дејство на алкохол во Тетово