Санкционирани 199 возачи во Скопје, 44 за пребрзо возење

Од:

На територијата на град Скопје вчера беа изречени вкупно 199 мерки, во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќај, што ги спроведува Министерството за внатрешни работи. Од нив, 44 санкции се за возење повеќе од дозволената брзина, а 50 за непрописно паркирање.

Три санкции се изречени за возење под дејство на алкохол, а 10 за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Како што информираат од МВР, изречени се четири мерки за неносење на сигурносен појас, шест за минување на црвено светло, пет за возач почетник, 11 за користењена мобилен телефон, 33 прекршоци што ги чинат пешаците, а 18 за возење без возачка дозвола.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Би можело да ве интересира

СВР Тетово изрече 31 санкција за брзо возење

Ана Ололовска

Санкционирани 94 возачи во Скопје

Ана Ололовска

Изречени 154 казни на возачи во Скопје

Ана Ололовска

Повеќе сообраќајни казни во Тиквешијата годинава, помалку несреќи и жртви

Ана Ололовска

Санкционирани 166 возачи во Скопје, 31 за брзо возење

Ана Ололовска

Санкционирани 196 возачи за брзо возење

Ана Ололовска