Санкционирани 168 возачи во Скопје, 66 за брзо возење

Од:

На територијата на Град Скопје вчера во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, беа изречени 168 мерки, од кои 66 за возење повеќе од дозволената брзина, а 14 за возење без возачка дозвола.

Министерството за внатрешни работи информира дека се изречени три прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, четири за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Изречени се и осум санкции за користење мобилен телефон, 13 за возење под дејство на алкохол.

-Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, се наведува во соопштението на МВР.

Би можело да ве интересира

Санкционирани 328 возачи за брзо возење

Ана Ололовска

Санкционирани 199 возачи во Скопје, 44 за пребрзо возење

Ана Ололовска

За брзо возење 256 санкции на територијата на цела држава

Ана Ололовска

МВР: 161 сообраќаен прекршок во Скопје, 35 за брзо возење, 16 без возачка дозвола

Ана Ололовска

Санкционирани 313 возачи за пречекорување на брзина

Ана Ололовска

Во Скопје изречени 152 сообраќајни прекршока, 45 за брзо возење

Ана Ололовска