Санкционирани 109 возачи за непрописно престигнување

Од:

Вкупно 109 возачи се санкционирани за непрописно престигнување при вчерашната засилена полициска контрола спроведена од 07 до 12 часот, соопшти МВР.

Најголем број од санкционираните, 23, се од територијата на СВР Тетово, додека по 22 се од територијата на СВР Охрид и СВР Куманово.

Според МВР, непрописното престигнување е една од најчестите причини за сообраќајни незгоди со тешки последици.

-Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, апелира МВР.

Би можело да ве интересира

Санкционирани 328 возачи за брзо возење

Ана Ололовска

Санкционирани 199 возачи во Скопје, 44 за пребрзо возење

Ана Ололовска

За брзо возење 256 санкции на територијата на цела држава

Ана Ололовска

МВР: 161 сообраќаен прекршок во Скопје, 35 за брзо возење, 16 без возачка дозвола

Ана Ололовска

Санкционирани 313 возачи за пречекорување на брзина

Ана Ололовска

Во Скопје изречени 152 сообраќајни прекршока, 45 за брзо возење

Ана Ололовска