Санчез: Можете да сметате на поддршката од Шпанија на вашите следни чекори за членство во ЕУ

Од:

Можете да сметате на поддршката од Шпанија за членство во Европската унија порача шпанскиот премиер Педро Санчез Перез-Кастехон на прес конференцијата по средбата со премиерот Димотар Ковачевски.

dobivaj vesti na viber

– Северна Македонија е во Европа – како географски, така и историски и сега сте еден чекор поблиску до вашата посакувана цел. Можете да сметате на поддршката од Шпанија на вашите следни чекори за членство во ЕУ. Ве поддржуваме и ќе продолжиме да Ве поддржуваме рече Санчез.

„Благодарност за вашата широкоградост и одговорност, што ја ставивте иднината на земјата и вашата европска визија пред било кој друг интерес. Ја направивте правиот избор, го деблокиравте патот што ќе ја доведе Северна Македонија на местото каде што треба да биде“, додаде шпанскиот премиер.

Како земји сојузнички во НАТО, од исклучителна важност е нашето единство во придонесот на што побезбедна Европа. Северна Македонија ќе продолжи да биде фактор на мир и стабилност во регионот. Заедно со Шпанија, ќе продолжиме да работиме на имплементација на целите на Алијансата за глобален мир и просперитет изјави македонскиот премиер Ковачевски на прес конференцијата.

– Во време во кое анти-демократските сили сериозно се обидуваат да влијаат врз стабилноста во Европа, ние како демократски, прогресивни и проевропски сојузници имаме обврска да го покажеме силното обединување против овие сили. Би сакал да го споделам заедничкиот заклучок дека оваа посета доаѓа во позитивен проевропски момент за Северна Македонија, кој планираме да го зајакнеме за време на шпанското претседателство со Европската Унија, кое со големо задоволство го очекуваме рече ковачевски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва не видовме план од Ковачевски, туку прес конференција која е реакција на понудата на Мицкоски

Граѓаните да штедат, а Владата плати 400.000 евра за Саемот на вино во Србија – за Ковачевски нема ништо спорно

Кристијан Ландов

Ковачевски им забрани на министрите да јадат морски плодови, бадеми и лешници во Владата

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Вонреден прес на Ковачевски: Навреме ќе почне грејната сезона, училиштата и здравствените установи одат на регулиран пазар

Кристијан Ландов

Нема привилегии за бегалците од Русија како што имаше за Украинците, Македонија не очекува мигрантски бран

Кристијан Ландов

Владата нема договорено решение за парното во Скопје, Ковачевски: Сега работиме

Кристијан Ландов