Сали: Ќе направиме симулација на можна појава на петти бран на Ковид-19

Од:

Комисијата за заразни болести во периодот што следи ќе направи симулација за можна појава на петти бран на Ковид-19, најави денес министерот за здравство Беким Сали. Освен симулацијата Комисијата ќе се фокусира и на лекување пациенти со постковид компликации.

„Со опуштањето на мерките најавив дека псотковид периодот е значаен за сите граѓани и за здравствениот систем воопшто. Комисијата ќе продолжи со работа, не со истото темпо, но со планирање како да се справиме со постковид. Дали ќе биде еден објект во кој ќе се третираат сите посковид компликации или повеќе клиники за пациентите. Секако една од целите ни е симулација на можна појава на петти бран од Ковид – 19 инфекцијата“, рече министерот Сали.

Деведесет и девет отсто од мерките за заштита од Ковид-19 се укинати, но министерот Сали повика на внимателно однесување.

„Состојбата е стабилна, линеарна. Засега е мирно, а нема аларм и за во иднина. Како одговорни граѓани мора да внимаваме на местата каде се движиме, ако имаме симптоми навреме да се јавиме, ако сме позитивни да се изолираме“, предупреди министерот Сали.
Стабилниот период во однос на Ковид – 19 здравствените власти ќе го искористат за лекување на пациентите со постковид симптоми, но се уште одлучуваат дали тоа ќе се прави на едно место на кое што ќе има специјалисти од сите области или за тоа ќе бидат задолжени делови од повеќе клиники.

Би можело да ве интересира

108 нови случаи на Ковид-19

А1он

93 нови случаи на Ковид-19, нема починати

110 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

91 нов случај на коронавирус, нема починати лица

Предраг Петровиќ

81 нов случај на Ковид-19

А1он

Двајца починати и 72 нови случаи на Ковид-19

А1он