Руската инвазија на Украина ќе го забрза пристапот на земјите од Западен Балкан кон НАТО и ЕУ

Од:

Американскиот универзитет на Европа – ФОН денескa за студентите од Факултетот за правни и политички науки и од Факултетот за детективи и безбедност организираше предавање на тема „What the Russian invasion of Ukraine Means for the Western Balkans: It is Not as Bad as You Think“. Предавач беше др. Крис Ноланд, професор и директор на магистерската програма за разузнавање и безбедносни студии на колеџот „Lebanon Valley“ од Пенсилванија, САД.

dobivaj vesti na viber

Во своето предавање, професорот Ноланд потенцираше дека иако светот во глобални рамки ќе се соочува со повисоки цени на нафтените деривати и со недостаток на храна, сепак руската инвазија на Украина ќе помогне да се забрза пристапот на земјите од Западен Балкан кон НАТО и ЕУ. Во овој контекст, Соединетите Американски Држави се усогласуваат со Европската Унија и повторно се ангажираат да се спречи дестабилизацијата на Западен Балкан, но и да се обезбеди позитивен пат напред на земјите од регионот, за нивна побрза интеграција во ЕУ и во НАТО.

„Соединетите Американски Држави во минатото посветуваа помалку внимание на Западен Балкан. На регионот не му се даваше приоритет со оглед на годините на хиперфокусирање на САД кон Азија и Кина. Во меѓувреме, политичкиот екстремизам во Западен Балкан е во пораст, особено на посредниците. Треба да сè има предвид дека во моментов слаби точки во регионот се Босна Херцеговина и Косово, каде лидерството на САД сега е најпотребно. За да го направи ова, САД мора да се ангажираат повеќе и да работат со Република Србија“, истакна Крис Ноланд пред студентите на АУЕ – ФОН.

Според него, Соединетите Американски Држави, но и светот во целина ќе мора да ја реконципираат безбедноста во смисла на хибридно војување и да посветат поголемо внимание на сајбер нападите, дезинформациите и операциите на влијание.

Професорот Крис Долан пред почетокот на предавањето оддржа и работен состанок со менаџментот на Американскиот универзитет на Европа – ФОН, каде што споделија искуства за начините за подобрување на квалитетот на високото образование, при што се посочи можноста сите заинтересирани студенти и професори од Македонија да аплицираат за целосно стипендирање преку Фулбрајт програмата.

Инаку Долан е член на Одборот на Советот за светски прашања и на Здружението за надворешна политика и проектот за транзиција на Белата куќа. Негов фокус на интерес се американската национална безбедност, разузнавачка анализа, хибридна војна, сајбер безбедност, дезинформации и операции на влијание.

*ПР текст

Би можело да ве интересира

ИЕА: ЕУ во јули увезла 70 проценти помалку гас од Русија

ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

А1он

Србија e единствена земја-кандидат што не ја почитува одлуката на ЕУ за мерките за борба против тероризмот

А1он

Американскиот универзитет на Европа-ФОН станува дел од елитата на универзитети за сајбер безбедност!

Горан Наумовски

Јурова очекува отпор во ЕУ за новите прописи за слобода на медиумите

А1он

Стапува на сила планот на ЕУ за намалување на потрошувачката на гас за 15 отсто

А1он