РТВ Словенија: 100 000 граѓани на протестот пред Влада

Од:

Државната телевизија на Словенија, попладнeво извести дека во Скопје на антивладиниот протест се собрале околу 100 000 граѓани кои во Скопје дошле од сите краеви на земјата.

„Нивната порака е јасна – оставка на премиерот Груевски и формирање на техничка влада“, јавува РТВ Словенија.

На интернет страницата на државната словенечка телевизија се известува за политичката криза во Македонија кој кулминирала со денешниот протест пред Влада, организиран од платформата „Граѓани за Македонија“.

Влијателниот британски “Гардијан“, пренесува видео снимка од денешните антвладини протести и пушува: „Десетици илјадници антивладини демонстранти дојдоа на протестот во главниот град на Македонија.“

gardijan

И Би-би-си јавува дека десетици илјадници демонстранти дојдоа на протест во главниот град на Македонија и бараат оставка од долгодишниот премиер Никола Груевски“.

bbc

Би можело да ве интересира

Железарци ги засилуваат протестите до надлежните: Запрете го возачкото дивеење на „Коце Металец“

Жарко Настоски

Утре ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје поради протест против образовните реформи

Жарко Настоски

ВИДЕО: Грци протестираа против вакцините и задолжителната вакцинација, за првпат нападнати новинари

Жарко Настоски

Поречани блокираа накај Драчево, бараат конечно да се пушти пат од Македонски Брод до Скопје

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ пак протестира пред МНР, бара власта да соопшти за што преговара со Бугарија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Расист се заби со џип во група црни демонстранти, возел 150 километри на час

Жарко Настоски

2 comments

Janez 17/05/2015 - 19:14 at 19:14 Reply
pravda 17/05/2015 - 22:55 at 22:55

Nedokvakanive od provladinite mediumi da se vratat vo prvo oddelenie za da se nauchat podobro da brojat.Od pregolemata guzva koja beshe prisutna kako roj pcheli nemozevme da se razminime ni igla da se provneshe a tie ke kazuvaat nemalo narod.Bitno e shto snimaa TV ekipi odnadvor i lichno tie ja prenesoa tochnata brojka i vistinata za brojnosta na narodot no ke bevme duplo prisutni ako ni se dadea prevozni sredstva i bitno e shto zavrshi vo najgolem mir bez nitu eden siten incident.BRAVO za celiot narod i opozicijata.

Reply

Leave a Comment

nine − three =