Референт во СОЗР бесправно дал девет сим картички со што го оштетил буџетот за два милиони денари

Од:

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје, до надлежното скопско Основно јавно обвинителство, вчера поднесе кривична пријава против С. П. (51) од Скопје, осомничен за сторено кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластување“, со што го оштетил Буџетот на Службата за општи и заеднички работи во Владата на РМ за вкупен износ од 2.079.471 денари.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти МВР, С. П. во својство на службено лице вработен во Службата за општи и заеднички работи во Влада на Република Македонија, злоупотребувајќи ја својата службена положба и овластување како самостоен референт-организатор за услуги со фиксната и мобилната телефонија, во временскиот период мај 2012 до август 2017 година, на непознати лица дал на користење девет СИМ картички, сопственост на Службата за општи и заеднички работи во Влада на РМ, без притоа да подготви и потпише реверси за задолжување со податоци и потписи на лицата, како и своерачно потпишани изјави од истите со кои се согласуваат во случај на пречекорување на ограничувањето на сметките за користење на телефонските броеви, разликата од утврденото ограничување и висината на сметката да им биде задржана од месечната плата.

– Кога фактурите од Македонски телеком пристигнале за наплата на побарувањата по основ на остварените мобилни услуги за 9-те телефонски броеви, пријавениот како овластено лице задолжен да врши контрола и проверка на сметките на корисниците на службени мобилни телефони, иако знаел дека телефонските броеви ги користат лица на кои што не им следуваат телефонски броеви и нема изработени и потпишани реверси, своерачно се потпишал и ставил печат дека е извршена контрола и дека нема забелешки, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

МВР: Немало закани ниту напад кон полициски службеници во Арачиново, случајот е целосно расчистен

Катерина Павлова-Николовска

Пронајдено украденото возило на Итната помош во Кочани

Катерина Павлова-Николовска

Приведено лице за издржување на казна затвор

Ана Ололовска

Приведено лице од гостиварско за издржување на затворска казна

Ана Ололовска

Лишен од слобода разбојник во Кочани, одземеното вратено на сопственикот

Ана Ололовска

Лишени од слобода крадци во Скопје, одземеното вратено на оштетениот

Ана Ололовска