Речиси половина од направените тестови се позитивни, Прилеп и Тетово надминаа 1000 активни случаи

Од:

Речиси половина од направените тестови за Ковид-19 во последното деноноќие се позитивни. Направени се 2553 теста, со позитивен резултат се 1112 или 44 проценти.

Најголема бројка на новозаразени на дневно ниво и натаму има Скопје кој денеска има 321 нови и има 9883 активни случаи.Трицифрена бројка на активни случаи од денеска достигнаа и Прилеп и Тетово. Во Прилеп денеска има 77 нови случаи и во градот во моментов има 1010 активни заболени. Во Тетово денеска бројката е зголемена за 79 новозаболени и градот под Шара сега бори 1004 активни случаи.

И пет скопски општини се со над 1 000 заразени. Водат Гази Баба со 1 472 и Аеродром со 1 424, а по нив се Кисела Вода со 1 204, Карпош со 1 192 и Центар со 1 188 активни случаи во моментов.

Битола која ја достигна бројката од 849 случаи денеска брои најмногу починати, петмина. Четири лица од Скопје во текот на последните 24 часа ја загубија битката со Ковид-19, три лица починаа во Прилеп. Најмладото починато лице е 40-годишник од Македонски Брод, а највозраниот починат е на охриѓанец на 89 години. Шестмина од починатите се на возраст од 40 до 50 години.

Би можело да ве интересира

Грип, ковид и инфекции на дишните патишта ги полнат амбулантите и болниците

Ковид-19 од денес е обична заразна болест, укинати и последните мерки за носење маски

Орце Костов

Пендаровски го потпиша Указот за новиот Закон за амнестија за прекршоците во ковид кризата

Катерина Ѓуровски

Три години откако СЗО прогласи пандемија од Ковид-19, вирусот се уште присутен, но со намален интензитет

Ана Ололовска

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска