Распишана и меѓународна потерница за Мијалков

Од:

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје донесе решение за согласност за распишување меѓународна потерница од страна на МВР за Сашо Мијалков.

– Ја информираме јавноста дека од страна на надлежното Министерство за внатрешни работи до Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, предпладнево е поднесено барање за согласност од судот за распишување меѓународна потерница за обвинетиот на кој во текот на вчерашниот ден му беше определена мерка куќен притвор со 24 часовен надзор по негово пронаоѓање односно лишување од слобода, се наведува во соопштението од судот.

Кривичниот совет веднаш по приемот на барањето, како што стои во соопштението, има донесено решение за согласност за распишување меѓународна потерница од страна на МВР и истото е доставено до барателот.

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, од вчера попладне е недостапен, и полицијата не успеала да му го врачи решението за куќен притвор, што како мерка на претпазливост, на барање на обвинителството викендот го донесол Кривичниот суд

Претходно за Мијалков беше распишана национална потерница.

Би можело да ве интересира

Укинат куќниот притвор на Миле Јанакиески

А1он

Иван Џолев в.д. претседател на Кривичниот суд Скопје

Ана Ололовска

Судискиот совет денеска ќе избира ВД претседател на скопскиот Кривичен суд

Ана Ололовска

На Џолев утре му завршува мандатот во Кривичен, ќе има в.д. претседател до избор на нов

Кристијан Ландов

Судијката Јанчулевска Михаиловска ќе го води судењето за „Шпански Скали”

Кривичен изработи 3.500 уверенија и потврди за кандидатите за градоначалници и советници