Радев очекува дијалогот со Македонија да води до конкретни резултати

Од:

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во телефонски разговор со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји го изразил очекувањето на Софија дијалогот со Северна Македонија да доведе до конкретни резултати.

Радев истакнал дека Софија е отворена за дијалог, поставила јасни прашања и очекува одговори и реални дејствија од Северна Македонија.

Шефот на бугарската држава смета и дека дневниот ред на билатералните односи меѓу Софија и Скопје не треба да биде подреден на надворешни влијанија, туку да се води отворено со ангажман од двете земји, што ќе го придвижува напред процесот на евроинтеграција на Северна Македонија.

Како главен акцент во тој дијалог, претседателот на Бугарија го посочил почитувањето на правата на Бугарите во Северна Македонија, трајно искоренување на јазикот на омразата и почитување на бугарската историја и културно наследство во С Македонија.

Би можело да ве интересира

Радев – Заев: Дијалогот на високо ниво е клучен за градење доверба и решавање на спорните прашања

А1он

Убедлива победа на Радев за втор претседателски мандат

Катерина Павлова-Николовска

Борисов: Радев се скара со сите соседи и се замрази со Македонија и Албанија

Радев: За нас е важно меѓу младите од Македонија да не се влева омраза кон Бугарите

А1он

Радев: Бугарија ги поддржува вредностите на ЕУ во дијалогот со Македонија

А1он

Радев: Се надевам дека новата политичка партија ќе донесе раздвижување

А1он