„Прв до врв“ манифестација за Водно и жичницата

Од:

„Прв до врв“ е манифестацијата со која скопјани со масовно качување ќе го прослават постоењето на планината Водно и ќе одбележат две години од почетокот со работа на Жичницата на Водно. Манифестацијата ја организираат Градот Скопје и Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП)  и ќе се состои од натпреварувачки и забавен.

– Скопјани го имаат Водно, планина  што ретко кој град на Балканот, па и во Европа ја има, каде што со жичницата и пешачките патеки им се овозможува рекреирање на граѓаните, изјави градоначалникот на Скопје Коце Трајановски

Прв до врв, рече тој, е добро смислен наслов со што граѓаните нема да се натпреваруваат, туку целта е да се мотивираат луѓето за поголемо искористување на Водно.

Директорот на ЈСП го поздрави настанот и ја најави големата ноќна забава со почеток во 22 часот со ДЏ елитата од Македонската сцена.

Качувањето ќе почне во 9 часот пред ОУ „Кочо Рацин“  а Велосипедската трка на „Солидарност “ во чест на 50 години од скопскиот земјотрес ќе стартува во 10 часот од истото место.

Натпреварувачите ќе добијат сертификат за учество а најдобрите ќе бидат наградени со пехари, производи и парични награди. Имињата на најбрзите учесници во трките ќе бидат испишани на трајна табла која ќе биде поставена на врвот на Водно.

Би можело да ве интересира

Посебен сообраќаен режим во Скопје

А1он

Изгаснат пожарот во адвокатската улица во Скопје

А1он

Пожар избувна во стар објект во адвокатската улица во Скопје

А1он

ВИДЕО: Уште една приватна тужба за инвеститорите кои на Водно навлегоа во двор на сосетка

(ВИДЕО) Водњанци на протест: Необезбедена градежна јама – закана за уривање три куќи на Водно

Маја Илиевска-Пачемска

Без вода утре корисници од населбата Маџир Маало

А1он

Leave a Comment

13 + 7 =