Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО на дневен ред на седница на Собранието

Од:

Собранието на Република Северна Македонија, денеска ќе ја одржи 82. седница, на чиј дневен ред, меѓу другите, се точките за ратификација на протоколите за пристапување на Република Финска и на Кралството Шведска во НАТО.

dobivaj vesti na viber

На оваа седница, пратениците ќе се изјаснат за Предлогот на закон за ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор во врска со пристапувањето на Република Финска и за Предлогот на закон за ратификација на Протоколот кон Северноатлантскиот договор во врска со пристапувањето на Кралството Шведска, што Владата ги достави во Собранието.

На 82. седница на Собранието се поканети претставници на дипломатскиот кор во земјава, членовите на Владата и претседателот на Република Северна Македонија.

По НАТО-самитот во Мадрид, што се одржа кон крајот на минатион месец, на 5 јули 2022 година овластени претставници на 30 држави-членки на НАТО во Брисел ги потпишаа протоколите кон Северноатлантскиот договор во врска со пристапувањето на Кралството Шведска и на Република Финска.

Собранието на Република Северна Македонија, која официјално стана членка на НАТО на 27 март 2022 година, првпат ратификува протоколи на нови земји аспиранти за членство во Алијансата.

Би можело да ве интересира

Русија: Конфликтот со Америка не е во наш интерес

А1он

НАТО ги осуди референдумите на окупираните украински територии

Столтенберг ја осуди „нуклеарната реторика“ на Путин

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Во Собрание се дискутира за нуждата на пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ: Ова е насилство

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Милиони луѓе ќе умрат во неколку часа ако дојде до нуклеарна војна меѓу Русија и НАТО

Косово ќе аплицира за членство оваа година, 90 отсто од граѓаните се за влез во ЕУ и НАТО

А1он