Протест на македонските работници ангажирани на автопатот Охрид – Кичево

Од:

Група од 144 работници од Македонија ангажирани од фирма-подизведувач за извршување градежни работи на автопатот Охрид-Кичево денеска протестираа поради, како што рекоа, низа неправилности кон нив како доцнење во исплатата на личните доходи и непридржување на работодавците кон потпишаните договорите за работа.

dobivaj vesti na viber

– Веќе доцни исплатата на платите за речиси два месеца. Честопати работодавецот ни закинува по 50, сто евра од договорените плати, без какво било образложение, без да ги знаеме причините за тоа, дали има некои грешки во нашето работење, рече Адем Мисоски од Струга.

Работниците се пожалија дека воопшто не знаат каде да се обратат за своите проблеми, забележувајќи дека никој не води грижа за нивна заштита согласно одредбите на потпишаните договорите.

– Каде е тука трудовата инспекција, ние не знаеме каде да провериме ни дали ни се уплатени и продонесите за пензиско и здравствено осигурување, рече Мисоски.

Васо Апостолоски од Кичево рече дека прво им било ветено дека на 16 јуни ќе им бидат исплатени заоцнетите плати, потоа на 21, за последниот рок да им е посочен 23 овој месец.

Тие најавија дека ќе продолжат со штрајкот се додека не им бидат исплатени сите заостанати приходи, притоа барајќи од СВр – Охрид да им обезбеди услови за штрајк со блокирање на сообрачајот на магистралниот патен правец Охрид – Кичево.

Би можело да ве интересира

Палестинци запалија гуми во Газа: Со протести бараат компензација поради војната во 2014 година

А1он

Сите белгиски синдикати ќе протестираат поради инфлацијата

А1он

Бугарија и покрај протестите на граѓаните ќе преговара со „Газпром“ за гас

А1он

Во Тирана одржан протест под мотото „Стоп на молкот“

Во Приштина одржан протест против насилството врз жени и девојки

А1он

„Гаспром“ без одговор до бугарската преодна влада дали ќе го обнови снабдувањето со гас

А1он