Пронајдени 26 мигранти во товарно возило „Даф“ на патот Куманово-Крива Паланка

Од:

На магистралниот пат Куманово–Крива Паланка синоќа околу 21,00 часот во товарно моторно возило „ДАФ“ и полуприколка со скопски регистарски ознаки, полицијата пронашла 26 мигранти, сите од Бангладеш, од кои осум биле малолетници.

Како што денеска информираат од МВР, товарното возило било управувано од С.Н.(38) од Радовиш.

Возачот и мигрантите биле приведени во СВР Куманово за понатамошна постапка, а потоа мигрантите биле пренесени во Транзитниот центар Табановце.

Би можело да ве интересира

Италија ги затвори пристаништата за мигрантите поради коронавирусот

А1он

Спасени 15 мигранти при обид да преминат од Франција во Велика Британија

А1он

За 5,3 отсто намален бројот на бегалци и мигранти на грчките острови во првото тримесечје од 2020 година

Ана Ололовска

Повеќе од 700 мигранти во БиХ во изолација поради можна зараза

А1он

Полска, Унгарија и Чешка го прекршија законот на ЕУ за имигрантите

Ана Ололовска

ОН бара ослободување на мигрантите и бегалците од затворите

Ана Ололовска