Професори од Уметничко ќе протестираат пред МОН, директорот ги терал да работат на Задушница

Од:

Професорите од скопското Средно уметничко училиште, кои подолго време бараат смена на директорот Филип Фидановски, најавуваат дека утре напладне ќе одржат протест пред Министерствоо за образование и наука, со барање за негово разрешување.

Покрај претходно искажаните обвинувања и замерки за менаџирањето на Фидановски, „Професорскиот президиум“, како што се потпишуваат наставниците во училиштето, на директорот сега му замерува и поради тоа што „го прогласил празникот Задушница за работен ден“, како и дека самиот, противзаконски си ја покачил платата.

Професорите, меѓу другото, обвинуваат и дека министерката за образование Мила Царовска двапати незаконски го поставува Фидановски за В.Д. директор – „првиот пат спротивно на член 91 став 2 и 3 од законот за средно, а вториот пат спротивно на чл. 93-в став 2, кадешто многу јасно се вели дека „ВД директор може да се биде само еднаш во времетраење од 6 месеци“.

Би можело да ве интересира

Свечено промовирани апсолвенти од академската 2020/2021 година на Универзитетот во Тетово

Ана Ололовска

Американскиот Универзитет на Европа ФОН инвестира пет милиони евра за подобро образование

Жарко Настоски

Во 2020 година дипломирале 12,3 отсто помалку отколку во 2019

Ана Ололовска

Аплицирањето за сместување во ученичките домови завршува на 15 јули

Ана Ололовска

ДИЦ ќе ги соопшти резултатите од државната матура јуни 2021

Ана Ололовска

Владата ги усвои плановите за физичка настава, учениците на 1 септември влегуваат во училиштата

Жарко Настоски