Продолжи собраниската расправа по Предлог-законот за попис

Од:

Пратениците попладнево ја продолжија расправата по Предлог-законот за попис. Повторно ги спротивставија ставовите околу методологијата за спроведување на оваа статистичка операција.

И додека владејачкото мнозинство се држи за ставот дека методологијата е подзаконски акт кој произлегува од законот, а попишувањето ќе го реализира Државниот завод за статистика, опозицијата уште еднаш побара повлекување на предложениот текст, без тоа да се сфати како пораз, туку, како што беше речено, како начин за изнаоѓање најдобро решение.

Ова е втор ден од расправата која почна вчера, а Предлог-законот во Собранието го образложи заменик министерот за правда, Агим Нухиу.

Би можело да ве интересира

Преку апликацијата за самопопишување досега евидентирани над 11 илјади лица

Пратениците дискутираат за дополнувањата на Законот за финасирање на единиците на локалната самоуправа

Ана Ололовска

Бугарска компанија ја изработила страницата за попис на иселениците, од Заводот молчат како ја избрале и колку платиле

Кристијан Ландов

Митрески: Мнозинството денеска е тука, си ги завршуваме работите онака како што се по хронолошки редослед

Ана Ололовска

ВИДЕО: Наместо само иселениците, секој може да се попишува, Симовски обвинува за упад во системот

Кристијан Ландов

По речиси еден месец закажани продолженија на четири собраниски седници

Ана Ололовска