Приведени се 63 лица за една вечер кои не го почитувале полицискиот час

Од:

Според статистиката на Министерството за внатрешни работи во текот на изминатово деноноќие на територијата на државата по однос на непочитување на забраната за движење во периодот од 21 до 05 часот полицијата евидентирала 103 лица кои не ја почитувале оваа мерка, при што 63 лица биле приведени во полициска станица, 31 лице се опоменати и воедно биле сочинети и девет записници на место на настан.

Исто така, во текот на вчерашниот ден евидентирани се 39 лица на кои им се издадени решенија за изолација и 111 граѓани кои  на граничните премини потпишале изјави за самоизолација. Извршени се и 61 контрола во угостителски и други објекти и утврдено е дека само во еден случај не се почитувале препораките и мерките на Владата.

Би можело да ве интересира

Во Општина Маврово и Ростуше во домашна изолација само десетина лица

А1он

Фабриката „Фалко“ во Крушево нема да работи, вработените во самоизолација

А1он

Починала мајката на сопругата на Пендаровски, се чекаат резултати дали била заболена од коронавирус

Кристијан Ландов

Можно ново зајакнување на мерките, се очекуваат 2000 заболени пациенти

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Во Градската болница починал кумановец од Ковид – 19

Мери Јордановска

Македонија оди кон пикот на коронавирусот, Куманово засега е најкритичната точка

Мери Јордановска