Приведени 10 девојки во угостителски објект во Тетово

Од:

Десет женски лица на возраст од 19 до 27 години биле откриени од полицијата при акциската контрола што изминатата ноќ половина час по полноќ била спроведена во угостителскиот објект Енерџи клуб сопственост на тетовецот М.А.(32) на излезот од Тетово на локалниот пат кон Сараќино.

Како што информира портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, од девојките девет биле странски државјанки, пет од Србија, две од Бугарија и по една од Црна Гора и Хрватска, како и една македонска државјанка при што девет од нив биле вработени како танчарки, а една како пејачка. Странските државјнки биле приведени од полицијата и предадени за понатамошна постапка на Одсекот за прекуграничен криминал, странци и реадмисија.

 – Било утврдено дека сите тие пријавено престојувале на подрачјето но работеле без соодветна дозвола поради што судија за прекршоци од Тетовскиот основен суд им изрекол парична глоба од по шестотини евра, забрана од една година за влез во Македонија и депортирање во нивните матични земји, рече Јосифовски.

Би можело да ве интересира

Кривична за малолетник кој на Фејсбук објавувал компромитирачки слики од поранешната девојка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Сузбиена организирана 14-члена криминална група инволвирана во криумчарење мигранти

Ана Ололовска

Пронајден затвореникот кој и побегна на полицијата кога му купуваа плескавица

Татјана Ташкова

Во „крајслер“ на автопатот Скопје-Велес пронајдени 12 мигранти, приведени две лица

Татјана Ташкова

Мајката на невакцинираното прваче од Велес: Се предавам, не го носам на училиште утре

Маја Илиевска-Пачемска

Близу 200 казни за возачи во Скопје

Татјана Ташкова

Leave a Comment

1 + fifteen =