Приведен маж поради поседување оружје без дозвола

Од:

Полицијата приведе триесет и девет годишен маж за поседување без дозвола на повеќе парчиња оружје и муниција.

Единицата за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Скопје, по претходнo добиена судска наредба, при претрес во домот на А.С. (39) во село Марино и пронашла и одзела една ловна пушка марка „BAIKAL“ Mod.IŽ-58, кал.16GA, едно огнено оружје „Zastava Europe“ Mod.M-70, кал. 9мм, две рамки за пиштол, 29 куршуми и 16 ловни патрони, за кои А.С. не поседувал дозвола.

Полицијата, како што информира МВР, пронашла и една ловна пушка „BAIKAL“ Mod. MP-153, кал.12GAх3 и 41 ловен патрон, за коишто лицето поседувало дозвола за оружје.

Лицето е лишено од слобода, а во врска со настанот бил известен Јавен обвинител, од кого се добиени насоки лицето да се задржи за понатамошна постапка. Предметите со наредба од обвинител ќе бидат предадени на вештачење.

Би можело да ве интересира

Грабежот во НЛБ банка го извршиле тројца, кои потоа го запалиле возилото

А1он

Пронајден експлозив во семеен дом во Крушево

А1он

Скопјанец осомничен дека неовластено држел марихуана во куќата на неговиот дедо

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Петровска: Се надевам дека Чулев ќе се обиде да се одлепи од политичките влијанија, исто како и јас

Кристијан Ландов

Во Тетово уапсен скопјанец баран за затворска казна и за изнуда

Ана Ололовска

Почина 38-годишната кавадарчанка повредена во сообраќајката на автопатот Велес – Скопје

Ана Ололовска