Притворен професорот кој нападна ученичка

Од:

54-годишен професор во училиште во Крушево доби притвор од 30 дена поради напад на ученичка информираат од Јавното обвинителство. Случајот во полиција го пријавила мајката на 15-годишното девојче. Прилепската полиција поднесе кривична пријава, а Основното јавно обвинителство побара притвор, Судот ја одбри мерката.

-Осомничениот на 17.12.2020 година околу 10,00 часот, со злоупотреба на својата положба како професор во училиште во Крушево извршил полови дејствија врз детето, негова ученичка на возраст од 15 години. Кривичното дело осомничениот го сторил напаѓајќи го детето во училница, притоа оштетеното дете го оттурнало од себе и излегло од училницата.

Јавен обвинител кој постапува во предметот до Судијата на претходна постапка при Основниот суд Прилеп поднесе предлог за определување мерка притвор против осомничениот. Предлогот беше прифатен, па Судот со решение на осомничениот му определи мерка притвор во траење од 30 дена. – се вели во соопштението од Јавното обвинителство.

Би можело да ве интересира

Загинатите кај Крушево се од едно семејство – мајка и дете починаа, таткото и две деца повредени

СДСМ: Зечевиќ со млади социјалдемократи на коњички марш во Крушево

Солистички концерт на пијанистката Даница Стојанов во Крушево

Горан Наумовски

Гостиварец допирал по тело малолетно девојче

Момче од Берово сакал да обљуби малолетничка

Горан Наумовски

Извлечен брачен пар кој со возило заглавил во снежните наноси во крушевско

Катерина Ѓуровски