Притвор за прилепчанец во чиј дом е пронајден хашиш

Од:

Притвор од 30 дена за 43-годишен прилепчанец во чиј дом е пронајден хашиш, поради основано сомнение за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи – Оддел за недозволена трговија со дрога при Полициска станица – Прилеп денеска до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 43-годишниот прилепчанец И. К., поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ предвидено и казниво по член 215 од КЗ на РСМ.

– По претходно добиени оперативни сознанија полициски службеници преземаа оперативни мерки и истражни дејствија и на 13.11.2019, врз основа на наредба за претрес на дом и други простории издадена од Основен суд – Прилеп, извршен е претрес во домот каде што престојува И.К.. При претресот, во помошна просторија во домот на пријавениот, пронајдена е наркотична дрога – хашиш. По извршеното вештачење е утврдено дека смолестата материја е наркотична дрога – хашиш со нето маса од 364.4 грама, се вели во соопштението од МВР.

Судија на претходна постапка при Основен суд – Прилеп за И.К. определи мерка притвор во времетраење до 30 дена.

Би можело да ве интересира

Приведена криминална група за транспорт на дрога, запленет еден килограм и 58 грама кокаин

Ана Ололовска

Притворени две лица поради поседување дрога

Ана Ололовска

Поднесен обвинителен акт против лице кај кое се пронајдени психотропни супстанции и марихуана

Ана Ололовска

Европејците трошат околу 30 милијарди евра годишно на дрога

Татјана Ташкова

Муниција и дрога пронајдени во дом на скопјанец

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во камион пронајдени околу 100 килограми марихуана, приведен 66-годишен маж

Ана Ололовска