Притвор за осомничен за спречување полициски службеници да извршат претрес

Од:

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против жител на валандовското село Јосифово за кривични дела „спречување службено лице во вршење службено дејствие“ и за „загрозување на сигурноста“.

Од Јавно обвинителство на Република Северна Македонија денеска соопштија дека на 25 јуни, осомничениот управител на фирма – сопственик на угостителски објект во селото Сретеново, Стар Дојран, со сериозна закана дека ќе нападне врз нивниот живот и тело, спречил две службени лица – полициски службеници да извршат претрес на угостителскиот објект на платформа.

Претресот, се појаснува во соопштнието, бил врз основа на наредба на судијата на претходна постапка со цел пронаоѓање докази и траги заради основано сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, како и овозможување употреба на наркотични дроги.

– Кога полицисиките службеници пристигнале во објектот и му ја предале наредбата за претрес, осомничениот не ја примил и започнал да ги брка службените лица, упатувајќи им навреди и закани, па започнал да крши предмети – маси и столици и го исклучил кабелот за струја, прекинувајќи го доводот на електрична енергија во објектот. По ова, осомничениот бил лишен од слобода, се наведува во соопштението од Јавно обвинителство на Република Северна Македонија.

При претресот на објектот биле пронајдени повеќе пакувања со прашкаста, грутчеста и растителна материја, кои со наредба на Основното јавно обвинителство Гевгелија се испратени на вештачење за да се утврди дали станува збор за недозволени супстанции.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка доставил предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице за кое постои опасност од бегство и можност да ги повтори делата. Судијата го прифатил предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од осум дена.​​

Би можело да ве интересира

Судот определи мерка притвор за обвинетиот во случајот со измамата при купопродажба на станови

А1он

ОЈО поднесе обвинение против 34-годишен скопјанец за недозволено поседување автоматска пушка и муниција

Ана Ололовска

Обвинителство: Меѓу 14-те настрадани во пожарот се и сопруга на пациент и ќерка на пациентка

Мери Јордановска

Обвинителен акт за незаконски спроведувани јавни набавки во општина Битола во период од 2014 до 2017 година​

Ана Ололовска

ОЈО: Истрага против три лица за илегална продажба на марихуана и кокаин во Скопје

Ана Ололовска

Скопјанец под истрага заради поседување автоматско оружје​

Ана Ололовска