Притвор за маж од Кичево кој поттикнал познаник да запали викендица

Од:

На 4.9.2022 полициски службеници од ОВР Кичево и Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал преземаа мерки за дорасветлување на кривично дело “предизвикување општа опасност”, а извршено на 4.12.2021 со подметнување на пожар во село Кнежино, Кичевско, во викенд куќа сопственост на С.К. од Кичево, подметнат од страна на осомничениот А.А. од с.Туин, на кого претходниот ден, односно на 3.9.2022 за истото кривично дело од страна на Судија на претходна постапка му беше определена мерка притвор во траење од 8 дена.

dobivaj vesti na viber

При преземањето на мерките, поради постоење на основи на сомневање дека извршил кривично дело “Поттикнување” во врска со “Предизвикување општа опасност”, односно го поттикнал непосредниот извршител да го стори кривичното дело, лишено е од слобода лицето У.Џ.(48) од Кичево, кој со кривична пријава е предаден во ОЈО Кичево и од страна на Судија на претходна постапка му е одредена мерка притвор во траење од осум дена.

Би можело да ве интересира

ОН: Австралија мора да ја укине мерката задолжителен притворот за имигрантите, особено притворањето деца

(ВИДЕО) Расте бројот на загинати во Москва

Горан Наумовски

Во пожар во Русија загина седумчлено семејство со пет деца

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Најмалку 21 лице загинаа во пожар во станбена зграда во Појасот Газа

15 лица се повредени во пожар во фабрика за моторно масло во Иран

Најмалку десет странски работници загинаа во пожар на Малдиви

А1он