Притвор за крадец на уметнички слики

Од:

Во средата приведен е 33-годишен скопјанец за кого била издадена локална потерница бидејќи постоело сонневање дека сторил две тешки кражби на уметнички слики од книжарница на ул.„Ѓуро Стругар“ во Скопје, извршени на 26. и 27.06.2022 година.

dobivaj vesti na viber

Дел од украдените уметнички слики се пронајдени и вратени на сопственикот. Е.Д. е задржан во Полициска станица Центар и во координација со Јавен обвинител против него е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело „тешка кражба“, казниво по член 236 од Кривичниот законик, а од страна на судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор.

Би можело да ве интересира

Кај Зелениково пронајден човечки труп

Горан Наумовски

Човечки труп пронајден по течението на Треска

Горан Наумовски

Во својот дом пронајден починат 54-годишен битолчанец

Ана Ололовска

Седум повредени во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

А1он

Прилепчанец почина на пат кон болница откако со автомобил излетал од патот

Почина жена прегазена во Куманово