Притвор за дилер на дрога од Албанија

Од:

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 26 – годишен државјанин на Република Албанија поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело – неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Осомничениот, како што соопшти Јавното обвинителство, на 19 октомври неовластено заради продажба пренесувал наркотична дрога – марихуана во количина од 9,97 килограми, која била спакувана во 12 пакувања и скриена во багажниот простор од патнички автомобил марка „Мерцедес“ со албанска регистарска ознака.

При вршење контрола од страна на службените лица од Царинската управа на Граничниот премин Богородица дрогата е пронајдена и одземена.

Ценејќи дека постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство или повторување на кривичното дело, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка при Основен суд Велес поднесе Предлог за определување на мерката притвор против осомничениот. Предлогот е прифатен од Судот и на осомничениот му е определена мерка притвор во траење од 30 дена.

Би можело да ве интересира

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе наредба за спроведување истражна постапка поради сомнение за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги и психотропни супстанци

А1он

Кумановец осомничен за неовластена продажба на марихуана

Ана Ололовска

Тројца албански државјани осомничени за трговија со дрога во Гостивар

Ана Ололовска

Чеченец осомничен за препродажба на дрога во Гостивар

Ана Ололовска

На дебранец му нашле хероин, па се обидел да го проголта

Ана Ололовска

Чулев по сторијата на „А1он“ дека полициски припадници ‘шмркаат кокаин’: Испитуваме дали некој од вработените во МВР постапува несоодветно на законите

А1он