Прилепчанец се расправал со сопругата, па и ја запалил ординацијата

Од:

На 26.10.2022 околу 22 часот во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода Д.Ѓ.(47) од Прилеп. Тој се сомничи дека околу 19.50 часот предизвикал пожар во ординацијата на неговата сопруга на улица „Сотир Ѓорѓиоски – Сотка“ во Прилеп, по претходно нарушени семејни односи.

Во службен разговор во полициска станица тој признал дека со бензин ја запалил ординацијата, при што изгорел инвентарот, а било оштетено и патничко возило „фолксваген пасат“ со прилепски регистарски ознаки, сопственост на С.С.(19) од Прилеп, кое било паркирано пред ординацијата.

Пожарот бил изгаснат од екипа на Територијалната противпожарна единица Прилеп, а повредени лица нема. Д.Ѓ. бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Куче и мачка се осомничени дека предизвикале два пожари во Јапонија минатата година

Горан Наумовски

Во старата новосадска дискотека се пронајдени две јагленосани тела

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пожар во Петроварадин, изгоре поранешната дискотека, се стравува дека има и мртви

Горан Наумовски

Голем пожар во Сплит, гори магацин за автомобилски гуми

Скопјанец предизвикал пожар во домот „Ранка Милановиќ“

Запален објектот „Ранка Милановиќ”: Спасен човек, повреден пожарникар

Ана Ололовска