Презентација на нов вид заштитна маска за заштита од Ковид-19

Од:

Презентација на иновација на нов вид заштитна маска за повеќекратна употреба за заштита од вирусот Ковид-19 ќе се одржи денеска во ЕУ Инфо центарот, во организација на Национална асоцијација на пронаоѓачите на Македонија (НАИМ), со поддршка од Министерството за здравство.

– Пронаоѓач од НАИМ патентирал целосно нов вид заштитна маска за повеќекратна употреба од која се очекува решавање на проблемот на „одбојност кон употреба на заштина маска“ што е и една од главните причини за несузбивање на пандемијата Ковид 19, наведуваат од НАИМ.

Оттаму посочуваат дека при употреба на овој нов вид на заштитна маска, воздухот се вдишува низ платното на заштитната маска, и тоа низ нос, а се издишува низ посебни канали вон внатрешноста на заштитната маска.

– На овој начин корисникот на заштината маска, вдишува секогаш свеж воздух, што не е случај при користењето на постоечките маски, посочуваат од НАИМ.

Авторот на овој проект, додаваат, смета дека со производството на овој вид на заштитна маска и нејзината широка употреба во светот, во значителна мера ќе се подобри ситуацијата со Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Уште еден црн рекорд во главниот град – 16 скопјани ја загубија борбата со коронавирусот

Жарко Настоски

1.288 нови случаи на Ковид-19, починале 39 лица

Жарко Настоски

Прилепски актер претепан поради коментар за неносење заштитна маска

Катерина Павлова-Николовска

Полицијата растури семејна веселба во кафеана во гостиварско и го приведе газдата

Катерина Павлова-Николовска

КСС бара цела плата за работниците кои се во излоација или на боледување поради КОВИД-19

Жарко Настоски

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти