Претседателот на Собранието ја прими Предлог-одлуката за основање на анкетна комисија за СЈО

Од:

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја примил Предлог-одлуката за основање на анкетна комисија за утврдување на прекршување на законите и злоупотреби во работењето на СЈО што денеска беше доставена од ВМРО-ДПМНЕ.

Од Кабинетот на Џафери информираат дека Предлогот е пуштен во собраниска процедура и дека дополнително ќе информираат за тоа на која седница ќе биде ставена оваа Предлог-одлука за формирање анкетна комисија.

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски претходно денеска информираше дека поднеле барање за основање на анкетна комисија која би се состоела од претседател и 10 члена кои треба да истражат на што се потрошиле оклолу 15 милони евра во досегашното работење на СЈО. Во анкетната комисија, како што кажа, како придружни членови или набљудувачи, би биле поканети и претставници на шведската, американската и холандската амбасада бидејќи овие три држави имаале значителен финансиски учинок и влог во буџетот на СЈО.

Би можело да ве интересира

Лашкоска и Манаскова ги раскинуваат договорите за станови под кирија

Вработените во СЈО чекаат плата за септември

Васко Маглешов

„Титаник“ продолжи со изведување докази

Ана Ололовска

Трет ден собраниска дебата за ребалансот на Буџетот за 2019

Ана Ололовска

Судот го казни вештакот на СЈО со 1500 евра

Васко Маглешов

Втор ден расправа за ребалансот на Буџетот за 2019 година

Ана Ололовска