Препукувања Ковачевски-Ковачки: Не служев војска поради абдоменален проблем, а ти си кодош и дезертер

Од:

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета дека не е трајно неспособен, а од Собранието посочи: „тој здравствен проблем го имам и сега“. Ова објаснување доаѓа по прашање од пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ кого го нарече кодош кој изнесувал документи од АРМ (каде што Ковачки беше полковник).

dobivaj vesti na viber

„Јас Димитар Ковачевски ветив дека ќе ја зборувам само вистината. Сосема накусо, во 2005 година, согласно сите законски процедури, согласно Законот за одбрана член 51 во рамки на повеќе степена процедура, врз основа на мислења од стручни лица, а поради здравствен абдоменален проблем кој се уште го имам, се регистрираше фактот дека не можам да служам воена обврска. И тоа во 2000 година, пред воениот конфлит. Ниту сум бил прв ниту последен таков случај, базиран на таква состојба“, кажа Ковачевски.

Според премиерот, дезертер е Ковачки кој од воена опрема облекол сако: „И го прави она што најдобро знае да го прави од Белата палата, да плука и по живо и по мртво. Тоа движечка мизерија“.

Ковачевски побара конзилијарна медицинска поддршка.

„Јасно и гласно ја соопштувам вистината, не за да се објаснувам. Вистината и фактите не се објаснуваат, туку за да ја говорам вистината. Јас во 2001 година бев во Скопје и Куманово, му помагав на татко ми, кој беше градоначалник, им помагав на кумановчани, не избегав од државата, останав тука. А екипата на ДПМНЕ фаќаше кривини по грешките плажи“, додаде Ковачевски.

Според него, ВМРО-ДПМНЕ правеле воен криминал во 2001 година, а тој се бори за граѓаните.

„Имаат проблем бидејќи се лопови, криминалци, насилници, неработници и кодоши. Бидејќи се растураат внатре помеѓу себе заради делење на пари и тендери како последниот од 136 милиони евра. Како што цело раководство им е осудено на десетици години затвор поради криминал. Ги прочита народот“, кажа Ковачевски.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Гасификацијата станува реалност, завршени се градежните работи на гасоводот Неготино-Кавадарци-Битола

(ВИДЕО) Ковачевски – Штајнмајер: Германија сака да ја види Северна Македонија во ЕУ во најбрз можен рок

Горан Наумовски

Ковачевски: Расте цената на тутунот, откупот стартува со над 30% повисока цена

(ВИДЕО) Ковачевски: 2023 година е година за економска пресвртница, на нова надеж

Koвачевски: Кризата е можност за енергетска трансформација, Северна Македонија може да е хаб на зелена енергија

(ВИДЕО) Ковачевски револтиран од општините кои се пријавиле за поевтина струја: Овие мерки не се за некој да си седи по канцеларии и да си вари кафиња

Маја Илиевска-Пачемска