Предлогот за видео надзор се однесува само за процесите кои не може да се дигитализираат, појасни Арсовски

Од:

Предлогот за поставување на видео надзор и боди камери не се однесува на целата администрација, туку за службениците коишто вршат контрола, надзор и посебни овластувања особено во процесите коишто не можат да се дигитализираат и вклучуваат неопходно учество на човечкиот фактор, појасни на денешната прес-конференција портпаролот на Владата, Душко Арсовски, одговарајќи на новинарско прашање за предлогот за снимање на работата на државните службеници при контакт со граѓаните.

Овој предлог, нагласи Арсовски, во наредниот период детално ќе се истражи и анализира од аспект на негова имплементација, опфатот на службениците, обезбедувањето на сигурноста и приватноста на граѓаните, како и техничките и законските можности.

– Дигиталната трансформација на процесите е врвен приоритет на Владата како клучен механизам за сузбивање на корупцијата и за брзи и ефикасни услуги кон граѓаните за институциите коишто се токму во служба на граѓаните. Работна група веќе работи на подготовка на измените и дополнувањата на потребните закони за дигитална трансформација, изјави Арсовски.

Сите измени и дополнувања на потребните закони за дигитализација, посочи Арсовски, ќе бидат подготвени и доставени до Собранието до крајот на август.

Би можело да ве интересира

Влада: Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес

А1он

Димитров: Односот со Бугарија се измести откако таа го прекрши Договорот за добрососедство

Ана Ололовска

Истрагите за модуларните болници не ги води Владата, туку задолжените институции на системот, порача Николовски

А1он

Владата ги усвои Предлог-измените на Законот за финансирање на општините

А1он

Исплатата на септемвриските пензии ќе започне од вторник

А1он

Шаќири: Владата ќе добие грант од 350.000 долари за реализација на електронски услуги

А1он