Пратениците одлучија дека има потреба од закон за амнестија

Од:

Пратениците дадоа зелено светло за расправа по предлог законот за амнестија. Претседателот на Собранието, Талат Џафери го стави предлог решението на дневен ред, кое ќе се носи по скратена постапка.

Спикерот Џафери даде пауза од половина час, по што ќе продолжи расправата за предлог законот.

За да биде ставен на дневен ред, предлог законот за амнестија, гласаа 96 пратеници, тројца беа против.

Текстот на предлог-законот за амнестија, кој го подготви интерпартиското тело за помирување, е поставен на веб-страницата на Собранието и им беше поделен на пратениците.

Тексот го изготви и поднесе група пратеници кои беше дел од собраниската подгрупа за помирување, предводена од пратеникот Зекир Рамчиловиќ.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

Џафери за српска „Политика“: Докажавме дека Албанец на значајна позиција не е бауч

Ана Ололовска

Собраниска делегација учествува на 14-та сесија на Парламентарното собрание на Медитеранот во Атина

Ана Ололовска

Реакции во француски медиуми за распуштањето на Парламентот и предвремените избори

Ана Ололовска

Брнс го поздрави постигнатиот успех на досегашниот парламентарен состав

Ана Ололовска

Џафери: Фер и демократски избори ќе бидат прилог плус за старт за преговорите со ЕУ

Ана Ололовска

Грчките медиуми за распуштањето на Собранието

Ана Ололовска