Пратениците го изгласаа Законот за попис

Од:

Со „62 гласа“, без ниту еден „против“ и „воздржан“, пратениците во Собранието го изгласаа Законот за попис, со кој се предвидува дека оваа статистистичка операција ќе се спроведе во месец април годинава.

Покрај владејачкото мнозинство, поддршка за Законот дадоа и од албанскиот опозициски блок од Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, а ВМРО-ДПМНЕ како што најави е против законот, за кој кажа дека ќе бара негово поништување преку собирање граѓански потписи.

Дебатата за предлог-законот помина со бројни несогласувања меѓу парламентарното мнозинство и опозицијата.

ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека сега не е вистинско време за попис поради пандемијата со коронавирусот, а при тоа поднесоа и 20-тина амандмани кои не беа прифатени.

Еден меѓу предложените беше при спроведувањето на пописот да се употреби и опрема за скенирање отпечатоци од прстот.

Би можело да ве интересира

Преку апликацијата за самопопишување досега евидентирани над 11 илјади лица

Пратениците дискутираат за дополнувањата на Законот за финасирање на единиците на локалната самоуправа

Ана Ололовска

Бугарска компанија ја изработила страницата за попис на иселениците, од Заводот молчат како ја избрале и колку платиле

Кристијан Ландов

Митрески: Мнозинството денеска е тука, си ги завршуваме работите онака како што се по хронолошки редослед

Ана Ололовска

ВИДЕО: Наместо само иселениците, секој може да се попишува, Симовски обвинува за упад во системот

Кристијан Ландов

По речиси еден месец закажани продолженија на четири собраниски седници

Ана Ололовска