Владата ги објави имињата на предложените заменици-министри: Назим Буши во МВР, Агим Нухиу во Правда

Од:

Владата, која во име на премиерот Зоран Заев денеска ја достави листата со предлози за замениците-министри со нивните биографии до Собранието, попладнево преку соопштение ги објави нивните имиња.

За заменик-министер за одбрана е предложен Башким Хасани, за оваа функција во МВР – Назим Буши, додека Агим Нухиу е предлог за заменик-министер за правда.

Илхан Рахман е предложен за заменик на министерот кој раководи со Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, а Фатмире Исаки за заменик-министер за надворешни работи.

Предлог за заменик-министер во Министерството за финансии е Димитар Ковачевски, во Министерството за економија Зоран Маневски, а во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски.

Илир Хасани е предлог за заменик-министер во Министерството за здравство, Арафат Шабани во Министерството за образование и наука, Енвер Хусејин во Министерството за труд и социјална политика, Зоран Димитровски во Министерството за локална самоуправа, а Седат Сулејмани во Министерството за култура.

За заменик-министер за информатичко општество и администрација е предложен Александар Бајдевски, за Министерството за транспорт и врски Беким Реџепи, а за Министерството за животна средина и просторно планирање, Христина Оџаклиеска.

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција, одговарајќи на новинарски прашања, рече дека со предлог листата за заменици-министри се доставени и биографиите на кандидатите, завршени се разговорите со сите потврдени и потенцијални кандидати за заменици министри и сите ќе добијат шанса и ќе можат да бидат вградени во одредени други општествени области кои се под надлежност на извршната власт.

Би можело да ве интересира

Билјана Јовановска в.д. директорка на ПИОМ, Фатон Ахмети привремено на чело на Фондот за здравство

Жарко Настоски

Владата ги усвои дополнувањата на ребалансот, ќе потроши 162 милиони евра повеќе од планираното

Жарко Настоски

1.3 милиони евра од Владата за обесштетување на граѓаните погодени од невремето лани во Долна Преспа

Жарко Настоски

Учениците ќе се тестираат онлајн ако се влоши епидемиолошката состојба, одлучи Владата

Жарко Настоски

Утврден предлог-законот според кој ќе се исплаќа државна помош за компаниите за исплата на плати

Жарко Настоски

Владата ги соопшти имињата на новите директори на јавни претпријатија и државни агенции

Жарко Настоски