МВР: Пожарот во Радишани предизвикан од невнимание при заварување со оксигенска боца

Од:

Екипа од СВР Скопје денес ќе врши увид по вчерашниот пожар во Радишани во објект меѓу двете бензински станици. МВР извести дека пожарот е предизвикан од невнимание.

„ На 22.05.2020 во 12,45 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.’18’ во населба Радишани-Скопје избувнал пожар во автомеханичарски сервис од невнимание, додека Н.Р.(43) и З.Е.(29) заварувале со оксигенска боца. Притоа биле опожарени повеќе паркирани возила на плацот и три магацински простории. Пожарот бил изгаснат од противпожарната единица од Скопје“, соопшти МВР.

Пожарот вчера ги вознемири жителите во околните куќи кои стравуваа дека ќе се прошири до бензинските станици кои се во непосредна близина. Бригадата за противпожарна заштита на Скопје со 10 возила и 25 пожарникари за неполни дваесет минути го изгаси огнот.

Би можело да ве интересира

Пожар кај неготинската депонија, од Комуналец се сомневаат дека е подметнат пред избори

А1он

Полицијата ги бара сторителите кои го предизвикаа пожарот со градежен шут во Порој

Ана Ололовска

Украдени 800.000 евра, 60.000 долари, 50.000 франци и милион денари од куќа во Скопје

А1он

Грчките острови повторно горат, големи пожари на Крит и Евија

А1он

ВИДЕО: Голем пожар го зафати грчкиот остров Хиос, избегната евакуација

А1он

Изгореле 25 јагниња во пожар во Сирково

Ана Ололовска