Пожари на отворено во скопските општини Бутел, Карпош и Сарај

Од:

Три пожари на отворено се регистрирани изминатите 24 часа. Пожарникари интервенирале на гаснење запалена ниска вегетација во скопскиот регион, информираат утрово од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Пожари имало во населбата „Визбегово“ во општина Бутел, во „Злокуќани“ во Карпош и кај обиколницата Скопје – Тетово во Сарај.

Од ЦУК апелираат за внимателност поради наглите временски промени, особено на повисоките места – на планините, каде што ќе ги има.

Изминатото деноноќие евидентирани се вкупно 1.926 повици на единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК.

– Од нив, „реални“ – 59,92 отсто, а 40,08 проценти за други потреби на граѓаните, што не биле итни. Кон полицијата биле упатени 62,38 отсто, кон Итната медицинска помош – 31,35 проценти, а кон пожарникарите – 3,30 отсто од реалните повици, појаснуваат од ЦУК.

Би можело да ве интересира

Стојанов: Нема веќе пожари во близина на неготинско Калањево

Вработените во Македонски шуми се без опрема, пожарите ги гасат „по влечки“

Катерина Ѓуровски

Се најдов лице в лице со огнот – сведоштво на Златко Димов повредениот во пожарот кај Сирково

(ВИДЕО) Пожарот кај „Порцеланка“ спречен на 100 метри од цистерни со 80 тони плин

Катерина Ѓуровски

Дождот не го изгасна пожарот на планината Огражден, гори на неколку места

СДСМ: Поминаа ден-два, пожарите не се под контрола, а лопатарот Мицкоски и министрите се шетаат