Пожар во Ист Гејт Мол, се запалил вентилациски канал кај рестораните

Од:

Пожар избувнал утрово во трговскиот центар Ист Гејт во Скопје на најгорниот кат, во делот на рестораните каде се подготвува храна, а противпожарните екипи се уште се на терен.

-Се запалил вентилациски канал кој ја спроведува пареата.Пожараникарите се уште интервенираат. На терен се 15 пожарникари со пет противпожарни возила, изјави за МИА командантот на Територијалната противпожарна единица на Град Скопје Звонко Томески.

Пожарникарите добиле дојава од вработените во трговскиот.

На посетителите се уште не им е дозволен влез.

Би можело да ве интересира

Не се излезени записниците за пожарот во Универзална: Надзорот најави можна промена на металната конструкција

Орце Костов

Голем пожар кај Нови Сад: Гори голем дел од населбата „Бангладеш“

Герасимовски: Во Универзалната сала немало никој за време на пожарот, апелирам да не се шират шпекулации

Александар Тодески

Ваков објект во Бугарија изгорел за седум минути, среќа што нема жртви, вели поранешниот директорот на Универзална сала

ВИДЕО: Гори една од куполите на Универзална

Орце Костов

Загина 63-годишен прилепчанец при палење стрниште

Горан Наумовски