Повторно гори депонијата кај „Борис Трајковски“, црниот чад и лошиот мирис се шират низ Карпош

Од:

Дивата депонија во близина на спортскиот центар „Борис Трајковски“ повторно е во пламен, а густиот чад и лошиот мирис се прошири низ Карпош.

Огнот зафатил отпад кој е натрупан на земјиштето, но и дрвја. Депонијата се наоѓа кај кејот на реката Вардар и е на два километри од центарот на Скопје.

На терен се испратени екипи од Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје, но се чека механизација од општината и од Град Скопје за да се расчисти отпадот. Се работи за градежен шут и отпад.

Пожарот е пријавен во 08:10 часот утринава, а интервенираат девет пожарникари со три возила.

– Чекаме механизација од општина Карпош и од Град Скопје за да се расчисти депонијата, бидејќи вака тешко ќе се изгаси пожарот, изјави командантот на Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје, Владимир Симоновски.

Проблемот со оваа депонија не е нов за надлежните органи. Ова место гореше и во април минатата година, кога градоначалниците на Скопје и Карпош, Петре Шилегов и Стефан Богоев, кажаа дека депонијата е стара 50 години и немаат капацитет да ја исчистат. Таму, со години наназад, отпад носеле камиони на „Комунална хигиена“, но и општинските служби. Депнијата потоа беше исчистена.

Депонијата гори од околу осум часот утринава, сведочат граѓани кои го виделе и пристигнувањето на противпожарните екипи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се запали улична светилка пред Олимписки базен во Скопје

Искра Манојлоска

Гори земјоделска задруга во тетовска Брвеница, пожарникарите со часови се обидуваат да го скротат огнот

Жарко Настоски

Пожар во интернат во Танзанија, изгореа десетмина ученици

Жарко Настоски

Поради пожарите масовно се евакуираат жителите од Орегон и Калифорнија

А1он

ВИДЕО: Голем пожар во Бејрут, се запали склад за гуми во бесцаринската зона на пристаништето

Жарко Настоски

Голем пожар во предградиe на Атина, жителите се евакуираат кон блиската плажа

Жарко Настоски