Повторно десетмина починати од коронавирус во Скопје, близу 10.000 луѓе се заразени во главниот град

Од:

Уште десет пациенти од Скопје, на возраст од 46 до 79 години, ја загубиле битката со коронавирусот во изминатите 24 часа, со што е израмнет досегашниот црн рекорд на смртни случаи во главниот град во едно деноноќие, покажуваат последните податоци на Министерството за здравство.

Од почетокот на пандемијата, во Скопје со опасниот вирус се заразиле 24.109 луѓе, а во градот во моментов има 9.837 активни случаи.

Најмногу активно заразени пациенти и натаму има во општината Гази Баба (1.474), а следат Аеродром со 1.407 и Кисела Вода со 1.196.

Еве ја распределбата на активните случаи на Ковид-19 по општините во Скопје и околината:

• Чаир – 610
• Гази Баба – 1474
• Аеродром -1407
• Карпош – 1188
• Центар – 1180
• Кисела Вода – 1196
• Ѓорче Петров – 823
• Бутел – 552
• Шуто Оризари – 184
• Студеничани – 52
• Сарај – 151
• Арачиново -32
• Илинден – 244
• Сопиште – 66
• Чучер Сандево – 103
• Петровец –126
• Зелениково -73
• Странец – 173
• Нераспределен- 203

Би можело да ве интересира

Брзи антиген тестови на Меѓународниот Аеродром Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Од Брисел и натаму нема абер кога Македонија ќе добие вакцини

Жарко Настоски

Задолжителен тест и карантин за државјаните на Македонија при влез во Германија

63 нови случаи на Ковид-19 од 677 направени тестови, починати се шест лица

ВМРО-ДПМНЕ не гласаше, но Законот за лекови доби зелено светло, за набавка на вакцините на „Фајзер“

Габриела Димковиќ-Мишевска

610 пациенти се лекуваат во ковид центрите во Скопје и низ земјава

Катерина Павлова-Николовска