Повторен конкурс за прием на студенти во државните студентски домови

Од:

Министерството за образование и наука објави повторен конкурс за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување во Република Северна Македонија за студиската 2021/2022 година.

dobivaj vesti na viber

Конкурсот е за вкупно 1205 места во девет студентски домови во Скопје, Битола, Охрид, Штип, Прилеп и Тетово. Студентите може да конкурираат за прием само за еден студентски дом. Рокот за пријавување почнува денеска и ќе трае до 31декември 2021.

Студентите кои ги исполнуваат условите од конкурсот треба да пополнат електронска пријава и да ја прикачат соодветната документација на http://e-uslugi.mon.gov.mk. Доколку немаат можност електронски да аплицираат, пополнуваат хартиена пријава (евидентен лист) и ја доставуваат потребната документација по конкурсот во студентскиот дом.

– Доколку по објавување на конечните списоци со примени студенти по домови останат непополнети сместувачките капацитети во одреден дом, пријавувањето ќе продолжи се до нивното пополнување, но најдоцна до 31 јануари 2022, наведува МОН во објавениот конкурс, во кој се содржани информации за начинот на аплицирање и за потребните документи.

Би можело да ве интересира

Студентите во Атина на протест за распоредувањето на универзитетската полиција

А1он

МОН: Исплатени средства за субвенциониран студентски оброк

А1он

Стипендии за студии во Романија за академската 2022/2023 година

А1он

Студиските програми на ФЕИТ добија акредитација од германска агенција

А1он

Конкурс за партиципација на високообразовните установи во CEEPUS-мрежите за академската 2022/2023 година

А1он

МОН: До 30 ноември повторно пријавување за субвенциониран студентски оброк

Ана Ололовска