Повеќе од седум дена нема нови случаи на коронавирус во Македонска Каменица

Од:

И по една недела нема нови случаи на позитивни пациенти од Ковид-19 во Македонска Каменица. Четворицата пациенти кои минатиот понеделник беа регистрирани како позитивни на коронавирус според информациите на надлежните од здравствената станица во градот, се во добра здравствена состојба.

– Пациентите се без посериозни симптоми и во добра општа здравствена состојба. Надлежните продолжуваат со спроведување на мерките за заштита од вирусот, така што се надеваме дека ќе остане само на првичните четири случаи во Македонска Каменица, велат од здравствената станица во градот.

Првиот случај на коронавирус во Македонска Каменица се појави на 24 -ти минатиот месец кај странски државјавин кој престојува во градот и е со работно место во оваа општина. Од неговите контакти произлегоа уште три нови позитивни случаи, а по направените тестирања на новите контакти, бројот на позитивни пациенти во рударското гратче се задржа на четири пациенти.

Би можело да ве интересира

Во Скопје 598 заразени лица, 51 нов случај денеска

А1он

183 нови случаи на Ковид-19, петмина починати

А1он

Извештај на ИЈЗ: Зголемен број тестирања, новозаболени и починати

Ана Ололовска

Пресметајте ја вашата ковид-возраст: Национална методологија за проценка на ризик од коронавирус кај работниците

Ана Ололовска

За неносење маски 746 казни во изминатото деноноќие

Ана Ололовска

Филипче: Да не дозволиме да се преполнат болниците- системот не може без граѓаните, сите сме важни во овој процес

Ана Ололовска