Потпишан протоколот за нова норвешка донација за Северна Македонија

Од:

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и аташето за одбрана на Норвешка Егил Далтвеит потпишаа Протоколот за донација од Норвешка за Република Северна Македонија во потрошен медицински материјал во износ од 100 илјади евра.

Овие средства, соопштија денеска Министерство за одбрана, се дополнување на 200 илјади евра што Норвешка веќе ги обезбеди преку Агенцијата за поддршка и набавка на НАТО.

Како што се појаснува во соопштението, вкупниот износ од 300 илјади евра ќе се искористи за обезбедување медицински материјал и опрема наменети за мобилната болница ROLE 2 MTF, која е исто така норвешка донација, и која Министерството за одбрана и Армијата ја поставија до Клиниката за инфективни болести во Скопје, со што се овозможија дополнителни 130 до 200 болнички легла.

– Чекорот на Норвешка е уште еден во низата позитивни примери на помош и поддршка на членките на НАТО кон Република Северна Македонија, како искрено добредојде на нашата земја во Алијансата, стои во соопштението на МО.

Би можело да ве интересира

Професионалните војници на крајот на ангажманот ќе можат да добијат по 1.000 евра за секоја година минат труд

Ана Ололовска

Шекеринска меѓу 153 глобални лидери – потписници на писмо до претседателот на САД Бајден, за поддршка на новите политики во борбата со климатските промени

Ана Ололовска

Официјално Центарот за обука на пилоти во структурата на македонската Армија

Ана Ололовска

Армијата ќе ги продолжи тригодишните договори на професионалните војници за уште една година

Ана Ололовска

Парична награда за воено-медицинскиот кадар кој се вклучи во борбата против Ковид-19

Ана Ололовска

МО ги презеде сите мерки за безбедно уништување на бомбите пронајдени во Битола, без загадување на животната средина

Ана Ололовска