Постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Од:

На денешната средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Северна Македонија и Бугарија, на која се дискутираше за усогласување на содржината во записниците од деветтата и десеттата средба беше постигнат напредок, велат извори од Комисијата.

– Двете страни ја усогласија содржината на Записникот од деветтата средба, а во однос на десеттата средба беа надминати неколку прашања поврзани со содржината на записникот, посочија истите извори.

Во периодот до наредната редовна средба, која начелно е договорена да се одржи на 25 и 26 февруари, ќе се продолжи со работа во однос на останатите прашања од записникот од десеттата и за записникот од последната, единаесеттата средба на Комисијата.

На денешниот онлајн состанок, на кој учествуваа по тројца претставници од двете страни, беше предвидено да се разговара само за текстовите на записниците што сè уште не се потпишани, но не и за некакви историски прашања.

Во 2021 година се очекува Комисијата да има пет состаноци. Претходниот, 11-ти состанок на Заедничката комисија се одржа на 4 декември минатата година.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со Љубчо Георгиевски: Не го менувам ставот за Бугарија, имам три државјанства, може да ме протераат од Македонија

Габриела Димковиќ-Мишевска

Радев на состанок со бугарските разузнавачи откако биле „повредени правата на Бугарите во Северна Македонија“

Жарко Настоски

Владата ниту преговарала, ниту ќе преговара за македонскиот идентитет и јазик, коментарите на Георгиевски се негов личен став, нагласи премиерот

Ана Ололовска

Македонско-бугарската комисија не се договори за учебниците по историја, за Делчев не се зборувало

Жарко Настоски

Захариева со став дека Софија нема да подлегне на притисокот од Скопје

Ана Ололовска

Дванаесетта средба на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања

Ана Ололовска